Artykuł: Balkon – luksus czy koszmar?

Każdy z nas prędzej czy później decyduje się na zakup wymarzonego, własnego mieszkania. Jest to niezwykle ważne wydarzenie w naszym życiu. Zastanawiamy się czy dokonać zakupu na rynku wtórnym czy też pierwotnym, czy wybrać lokalizację w centrum miasta czy gdzieś na uboczu. Większość z nas chciałaby aby budynek był ładny i ciekawy architektonicznie a chyba nie ma osoby, która nie chciałaby mieć balkonu a jeszcze lepiej olbrzymiego tarasu.

Standard deweloperski w większych miastach obejmuje wykończenie płyty balkonowej – póki co przeważa okładzina ceramiczna, czyli pospolity gres. Wszystko byłoby w porządku gdyby nie cięcia kosztów a co za tym idzie używanie materiałów budowlanych średniej jakości.

Balkon w naszej szerokości geograficznej to konstrukcja narażona na wiele niesprzyjających czynników atmosferycznych. Woda i upały latem oraz mróz zimą mogą sprawić, iż po kilku latach najchętniej usunęlibyśmy nasz balkon.

                Dobrze zrobiony balkon to nie tylko klej „mrozoodporny”. 

Prawidłowy przekrój balkonu to 5 warstw zaczynając od płyty balkonowej oraz kilka warstwa od warstwy dociskowej w zależności od rodzaju wykończenia. 

1.       Warstwa paroizolacji – zalecam bezszwowe izolacje bitumiczne np. Sika Igolflex;

2.       Warstwa termoizolacji – płyty z polistyrenu ekstrudowanego – popularny styrodur, płyty XPS;

3.       Warstwa rozdzielająca – folia PE;

4.       Warstwa dociskowa – grubość min. 5 cm, spadek 2%;

5.       Obróbka blacharska – wklejana na żywicę epoksydową, np. Sikafloor 156;

Obróbka blacharska balkon

Rys. 2 Nieprawidłowo osadzona obróbka, efekt po 2 latach.

a)      System mineralny

 5 a. Warstwa hydroizolacji – powłoka nieprzepuszczająca wody, w narożach uzupełniona taśmami, np. Sikalastic 152 i taśmy Sikaseal Tape S. Przed aplikacją na obróbkę blacharską należy pokryć ją żywicą epoksydową;

6 a. Klej elastyczny – klej klasy co najmniej C2TE, zalecam klej który w badaniach znacznie przewyższa normy, np. niepylący klej Sika Ceram 255 LD;

7 a. Płytki

8 a. Spoinowanie i uszczelnienie – zalecam zastosowanie trwale elastycznego materiału jakim jest poliuretan, np. Sikaflex 11 FC.

 b)      System poliuretanowy

 5 b. Warstwa hydroizolacji – powłoka tworząca nieprzepuszczalną dla wody barierę, Sikabond T8. Produkt rozprowadzamy na grubość ok 1 mm na całej powierzchni, obróbkę blacharską wklejamy za pomocą tego materiału;

6 b. Klej elastyczny – poliuretanowy klej cienkowarstwowy, Sikabond T8.

7 b. Płytki

8 b. Spoinowanie i uszczelnienie – stosujemy trwale elastyczny Sikaflex 11 FC.

Zaprezentowałem w skrócie tylko dwa rozwiązania, pamiętajmy, że oprócz płytek na balkonach i tarasach spotykamy systemy żywiczne, drewno tarasowe i jeszcze kilka rozwiązań  o których mogłem nie słyszeć. Jak w życiu, najważniejsze jest to czego nie widać gołym okiem, tak samo w budownictwie, dobra hydroizolacja to podstawa. Każdy obiekt jest inny i każdy wymaga konsultacji z ludźmi, którzy te rozwiązania znają. Zachęcam do kontaktu z doradcami firmy PSB Warszawa oraz do stosowania sprawdzonych i skutecznych rozwiązań znanych na całym świecie. 


Zapraszamy do składania zapytań o ceny specjalistycznych materiałów budowlanych i porady doradców.

Formularz kontaktowy