Artykuł: Elewacje wentylowane klejone czy nitowane - fasady Equitone Trespa Rockpanel cena?

Jest to pytanie które pojawia się zawsze w pierwszej rozmowie o wykonaniu elewacji wentylowanej. A cóż ono właściwie oznacza? W największym skrócie elewacje wentylowane jest to wykończenie zewnętrzne budynków polegające na montażu różnego rodzaju ozdobnych płyt tj. Equitone, Cembrit, Trespa, Fundermax, Krono, Prodema, Concreate, Alucobond, Fibre c itp., za pomocą właśnie systemu klejowego lub nitów, do metalowej lub drewnianej podkonstrukcji, która znajduje się bezpośrednio na ścianie właściwej budynku. Oba systemy montaż okładziny zewnętrznej : nitowany i klejony są bardzo dobre i trwałe lecz różnią się kilkoma cechami.

Pierwszą  najbardziej charakterystyczną różnica jest efekt wizualny. Montaż płyty na klej powoduje, że na jej powierzchni nie ma elementów montażowych widocznych. Wielu inwestorów bardzo sobie to ceni  gdyż kupują piękne panele o wyglądzie np. drewna od producentów takich jak Trespa, Fundermax, Proderma  i nie chcą ich wyglądu zewnętrznego niczym zakłócać. 
Jest to na swój sposób wytłumaczalne,  i dostawców systemów klejowych do elewacji wentylowanych wciąż przybywa. Dziś do wyboru mamy producentów takich jak : Sika, Soudal, Tweha, Dow corning itp.

Montaż paneli na nity wiąże się z tym, że na licu płyty pokazują się elementy montażowe,  przy podkonstrukcji aluminiowej czy stalowej są to nity, dla podkonstrukcji drewnianej są to wkręty. 
Taki element montażowy musi być zastosowanych co około 60 cm w pionie i w poziomie ( jest to rozstaw uśredniony, zależny od rodzaju płyty, czy jest to HPL, włókno cement, kompozyt, deska drewniana itp, od producenta gdyż producenci płyt o analogicznych właściwościach podają inne maksymalne rozstawy nitów, np. Trespa, Krono, Fundermax,  Prodema, grubości okładziny,  wysokości jej montażu na budynku, strefy obciążenia wiatrem w jakiej stoi budynek itp. )
Nity do montażu okładzin wentylowanych mają średnicę główki około 16 mm i odstają od płyty na około 2 mm.
Są oczywiście malowane dokładnie w tym samym kolorze co płyta,  kolory wybierane są z wzornika RAL lub NCS i malowane w malarniach proszkowych. Z odległości kilku metrów, nity są zupełnie niewidoczne.

Mają zaś duża przewagę nad systemami klejowym,  gdyż nie mają ograniczeń w stosowaniu. Montaż na nity można wykonywać niezależnie od warunków pogodowych , wilgotność powietrza,  nawet opady deszczu czy śniegu nie krzyżują harmonogramu prac na budowie, co często jest najważniejszym wyznacznikiem doboru systemu montażu. 
Przy zastosowaniu kleju do montażu płyty należy liczyć się z faktem, że kleje można stosować w temperaturze powyżej +5oC, zarówno i trakcie montażu,  jak i na 24h przed i po montażu oraz wilgotność powietrza nie może przekraczać 75% ( są to wartosci uśrednione,  gdyż różni producenci podają nieco inne wytyczne temetaturowe i wilgotnościowe ). W konsekwencji sprowadza się do faktu, że kleic można tylko latem i to przy sprzyjających warunkach pogodowych, co nie raz mocno krzyżuje plany budowy i wiąże się z zarówno opóźnieniami w terminach realizacji,  jak i ze zwiększonym kosztami za np. przestój rusztowań, czy ekipy montażowej.

System klejowy do elewacji wentylowanej.

System Sika Tack Panel

Skoro już poruszamy zagadnienie kosztów,  jest to kolejna różnica obu systemów.  Poza juz wymienionymi dodatkowymi powstającym kosztami, są różnice występuje bezpośrednio. 
Koszt zakup materiału nitow, czy systemu klejowego potrzebnego na przymocowane 1m2 płyty do podkonstrukcji jest różny. Zakup nitow to około połowa kosztu kleju. 
Ponadto czas montażu paneli na klej i na nity jest zupełnie inny, co z kolei wiąże się z kosztami pracy , kosztami ludzkimi, noclegowymi itp.
Każdy system klejów składa się z co najmniej 3-4 elementów, zależnie od producenta są to: klej sam w sobie, taśma klejąca,  aktywator, czy primer. Każdy z tych elementów musi po naniesienie na płytę, czy podkonstrukcje odczekać od kilku do nawet kilkunastu godzin przed właściwym przyklejeniem płyty do podkonstrukcji. Wiąże się to więc ze skladowaniem, noszeniem płyty juz przygotowanej, przerwami technologicznymi w montażu, itp. a czas na wykonanie elewacji w harmonogramie prac nieubłaganie wtedy ucieka.

Należy również pamiętać że większość producentów płyt takich jak Equitone, Cembrit, Swisspearl, Trespa, Fundermax, Krono itp. ma wybranych, dedykowanych do konkretnej płyty producentów kleju. Jest to ściśle powiązane z wykonywanymi badaniami w ITB na system, przegrodę ścienną z zastosowaniem konkretnych materiałów elewacyjnych.

Przy inwestycjach publicznych, wielorodzinnych, przy budynkach sredniowysokich i wysokich dochodzi dodatkowe zagadnienie związane z dopuszczeniem do stosowania systemów klejowych na elewacji budynków,  związane z ich odpornością ogniowa, rozprzestrzenianiem ognia. Jest to jednak temat bardzo szeroki i wymaga dodatkowego artykułu. Nie dodyczy zaś wszystkich przypadków,  zwłaszcza inwestycji prywatnych.

Ostatnim wśród występujących porównań pomiędzy systemem klejowym a nitowanych pozostaje jedno istotne i często poruszane zagadnienie. Trwałość wykonanej elewacji. I tu najczęściej inwestorzy spotykają się z ogromnym zaskoczeniem, gdyż pierwsze ich pytanie brzmi "czy takie przyklejone płyty nie spadną? "  odpowiedz brzmi "Nie, nie spadną! "
Właściwie wykonany montaż w systemie klejowym zgodnie z wytycznymi producenta kleju i płyty,  gwarantuje absolutna trwałość  takiej elewacji! Sztywne trzmanie się zasad jest jednak bezwzględnie wymagane i absolutnie niezbędne, nie można żadnej wytycznej opuścić,  czy zastąpić własnym rozwiązaniem.   
Wtedy nie występuje zagrożenie oklejania się płyty,  a tym bardziej jej opadania. System klejowy jest tak samo trwały jak nitowany.

Poruszylismy wszystkie podstawowe zagadnienia związane z montażem paneli na podkonstrukcji w systemie klejowym , jak i nitowanym,  wybór zaś należy Was, Drodzy Czytelnicy.


Formularz kontaktowy dotyczący elewacji wentylowanych.

Podanie podstawowych danych ułatwi wybranie osoby która się z Państwem skontaktuje. Prosimy w miarę możliwości i zainteresowania ująć poniższe dane.

Ilość m2 elewacji:

Rodzaj i grubość okładziny:

Montaż na klej czy nity:

Grubość termoizolacji:

Formularz kontaktowy