Artykuł: Jak zamontować sufity modułowe Knauf?

Rodzaje krawędzi sufitów podwieszanych: Board – najbardziej popularny model krawędzi, proste, cięte pionowo boki. Płyty nakładane są od góry na ruszt nośny, który z dołu jest wyraźnie widoczny. Tegular – instalacja odbywa się od góry, płyty mają delikatny uskok, dzięki czemu ruszt nośny jest ukryty w szczelinie pomiędzy płytami. MicroLook – płyty sufitowe montowane są na ruszcie nośnym od góry. Mogą mieć krawędzie z uskokiem cięte na prosto lub pod kątem 15°. Pomiędzy poszczególnymi panelami sufitowymi znajduje się wąska szczelina. Możliwy jest montaż płyt w tej krawędzi na dekoracyjnym ruszcie z linii Silhouette lub Interlude, który sprawia wrażenie, jakby każda z płyt miała własną ozdobną krawędź wokół. W efekcie sufit podwieszany dekoracyjny. K2C2 lub SL2 – specjalnie wyprofilowane krawędzie płyt zachodzące na siebie. Ukryty ruszt nośny sprawia, że sufit po instalacji daje wrażenie jednolitej powierzchni, bez wyraźnych podziałów na płyty. Vector – płyty montowane od dołu. Ruszt nośny częściowo widoczny w wąskiej 6 mm szczelinie pomiędzy płytami.

Zbiór nowych filmów Knauf które pomagają zdobyć wiedzę o sposobach montażu sufitów.

MONTAŻ RUSZTU PRELUDE 24 XL2 Z PŁYTĄ Z KRAWĘDZIĄ TEGULAR 24

MONTAŻ RUSZTU PRELUDE 24 XL2 Z PŁYTĄ Z KRAWĘDZIĄ VECTOR

Sufity podwieszane różnią się nie tylko materiałem - mogą być wykonane z minerału, drewna lub metalu. Inne są również krawędzie wypełnienia. W zależności od koncepcji aranżacji wnętrza oraz ważnych możliwości technicznych przy montażu sufitu dobierany jest określony rodzaj krawędzi. Na przykład standardowy typ płyty, jeśli płyty są umieszczane od góry na widocznej siatce siatki nośnej lub krawędzi wektora, jeśli montaż odbywa się od dołu, a połączenia płyt są praktycznie niewidoczne.

Rodzaj krawędzi sufitu podwieszanego jest ważny z kilku powodów. Estetyka - bo dzięki zastosowaniu konkretnego rozwiązania sufit może mieć klasyczną modułową siatkę paneli z widoczną strukturą lub wyglądać jak równa, gładka powierzchnia. Nie mniej ważne są jednak problemy techniczne. Poszczególne panele montuje się na ruszcie nośnym od góry na wybranych krawędziach. Ale jeśli wysokość pomieszczenia nie zapewnia wystarczającej przestrzeni między sufitem a sufitem podwieszanym, panele z krawędzią są wybierane do montażu od dołu.

Do wszystkich typów sufitów podwieszanych dostępne są pojedyncze krawędzie: wykonane z minerałów - tutaj dostępny jest najszerszy wybór, w tym panele drewniane i metalowe.

Najpopularniejsza krawędź talerza

Najpopularniejsze modele płyt sufitowych to te na krawędzi płytki. Boki paneli są tu ścięte na wprost, a poszczególne elementy mocowane są od góry na ruszcie nośnym, w którym poszczególne profile podtrzymujące panele mają szerokość 24 mm. Po zamontowaniu cała powierzchnia sufitu składa się z paneli tej samej wielkości ułożonych w siatkę, a siatka nośna widoczna jest od dołu. Pomiędzy poszczególnymi kartami nie ma luk, błędów ani podcięć. - To rozwiązanie jest popularne z kilku powodów: jest ekonomiczne, szybkie w montażu i demontażu, a jednocześnie oferuje doskonałe możliwości projektowe. Odpowiedni dobór koloru sufitu i kratki nośnej pozwala stworzyć ciekawą przestrzeń - mówi architekt Anna Baczkowska, która odpowiada za techniczne wsparcie sprzedaży w firmie ARMSTRONG. Board Edge jest dostępna w wersjach mineralnych i metalowych.

Istnieją również sufity na górnej krawędzi Teguli. Takie wykończenie sprawia, że ​​sufit staje się odrębnym elementem wnętrza i przykuwa uwagę. Wynika to z dość wąskich szczelin (24 mm) między poszczególnymi płytami sufitowymi. We wnęce schowana jest siatka nośna. Dodatkowo krawędź płyty wystająca pod ruszt jest cięta pionowo pod kątem 15 °. Ten rodzaj planszy pozwala architektom na zabawę formą. W zależności od zastosowanej kolorystyki, częściowo widoczna siatka nośna może podkreślać wyszukane przestrzenie między poszczególnymi panelami lub być wylewana na cały sufit. Na obrzeżach Teguli można znaleźć zarówno sufity mineralne, jak i metalowe.

Wskazówka - Najpopularniejsza kratka to najpopularniejsza krawędź sufitów podwieszanych. Siatka nośna jest całkowicie widoczna

Dzięki sufitom na krawędzi MicroLook można uzyskać jeszcze lepsze odstępy między poszczególnymi płytkami. Montowane są na siatce o szerokości 15 mm z profilami, dzięki czemu przestrzeń z wycięciami jest tutaj jeszcze węższa. Fragment wystający poniżej profili nośnych można ciąć pionowo lub lekko ukośnie (15 °). Kolejnym rozwiązaniem konstrukcyjnym firmy ARMSTRONG są ozdobne kratki wspornikowe w liniach Silhouette lub Interlude. Jaki efekt uzyskamy wtedy? Nie tylko tworzy przestrzeń między poszczególnymi panelami, ale każdy panel ma również delikatną, ledwo wyczuwalną obwódkę w kolorze białym lub czarnym. Krawędź MicroLook jest wyposażona w sufity mineralne, drewniane lub metalowe.

Koc o równej powierzchni

Jeśli architekci i inwestorzy chcą uzyskać efekt spójnej powierzchni sufitu bez wyraźnego podziału między panelami, konieczne jest zastosowanie paneli montowanych np. Od dołu w krawędzi wektora. Polecanym rozwiązaniem są również panele, których krawędź pozwala na dokładne dopasowanie poszczególnych elementów, np. Krawędź SL2 lub K2C2.

Podłużne płyty z płyt mineralnych (300 mm x 1500, 1800 lub 2500 mm) z krawędziami SL2 mają specjalnie wyprofilowane zachodzące na siebie krawędzie. W przypadku montażu wewnątrz konstrukcja pozostaje widoczna tylko w jednym kierunku - wzdłuż krótkich krawędzi. Płyty z tą krawędzią są przeznaczone do rozwiązania na korytarze, wówczas powierzchnia sufitu wzdłuż korytarza jest prawie równa. Podczas montażu paneli krawędziowych SL2 w dużych przestrzeniach, między poszczególnymi panelami paskowymi stosowana jest duża, widoczna siatka nośna, taka jak pas.

Jednolita powierzchnia sufitu dzięki krawędzi SL2 lub K2C2

Krawędź Vector jest dostępna nie tylko w wersji mineralnej, ale także w panelach metalowych i drewnianych o standardowych wymiarach 600 x 600 mm lub 600 x 1200 mm. Odległość między poszczególnymi płytami wynosi tylko 6 mm. ARMSTRONG zaleca stosowanie klipsów zabezpieczających na wszystkich drewnianych deskach z krawędziami wektorowymi ze względu na ich wagę, które są zawarte w dostawie deski.

Sufity montowane od dołu polecane są nie tylko wtedy, gdy projektantowi zależy na efekcie równej powierzchni, ale także w przypadku braku miejsca nad sufitem i niemożliwości montażu paneli od góry.

Rodzaje krawędzi sufitów podwieszanych:

Borad - najpopularniejszy model krawędziowy, boki proste cięte pionowo. Panele montowane są od góry na kracie nośnej, która jest dobrze widoczna od dołu.

Krawędź prosta płyty kasetonowej

Krawędź fazowana płyty kasetonowej

Krawędź fazowana 90 stopni płyty kasetonowej

Ukryta konstrukcja i Fazowana płyta

Konstrukcja częściowo ukryta faza 90

MONTAŻ RUSZTU PRELUDE 24 XL2 Z PŁYTĄ Z KRAWĘDZIĄ TEGULAR 24

MONTAŻ RUSZTU PRELUDE 24 XL2 Z PŁYTĄ Z KRAWĘDZIĄ VECTOR