Artykuł: NOWY SYSTEM RUSZTU ARMSTRONG CLEAN ROOM 24

Nowy ruszt Armstrong CLEAN ROOM 24 został opracowany, aby spełniać wymagania pomieszczeń o kontrolowanej jakości powietrza, restrykcyjnych higienicznie stref obiektów służby zdrowia czy zaawansowanej technologicznie produkcji. Zarówno profil jak i jego lico wytworzone są z aluminium, które ze względu na swoje cechy jest idealnym rozwiązaniem w pomieszczeniach, w których występuje pole magnetyczne (np. pracownie rezonansu magnetycznego). Profile wyposażone są w fabrycznie wklejoną uszczelkę, która zapewnia dokładne przyleganie płyty do stopki profili rusztu, dając lepszą szczelność systemu oraz ograniczając przepływ powietrza przez sufit. Sposób wykończenia profili ogranicza osadzanie się kurzu oraz rozwój mikroorganizmów: bakterii, pleśni i drożdży (klasa czystości bakteriologicznej B1 zgodnie z normą NF S 90-351). Ponadto ruszt spełnia warunki do stosowania w najbardziej restrykcyjnej strefie ochrony przed skażeniem - strefie 4 definiowanej przez francuską normę NF S 90-351 dedykowaną pomieszczeniom służby zdrowia. System CLEAN ROOM 24 można stosować w pomieszczeniach czystych o właściwościach klasy ISO 4 (zbadany zgodnie z normą ISO 14644-1).

Nowe profile CLEAN ROOM 24 mają kilka cech, które nie występowały w poprzedniej wersji produktu: 

1) Lico profili pokryte jest gładką, malowaną na kolor Global White aluminiową nakładką, aby podobnie jak inne profile Armstrong idealnie dopasować się do odcienia bieli płyt mineralnych naszej firmy. Wykończenie profili zapewnia lepszą integrację elementów sufitu podwieszanego oraz atrakcyjny końcowy efekt estetyczny.

2) W profilach poprzecznych połączone zostały: stabilne łączenie na zatrzask Prelude 24 XL² (klik) ze ściętym na prosto licem (lico profilu poprzecznego nie zachodzi na prostopadły profil). Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie bardzo stabilnego rusztu, doskonale dopasowanego do płyt z krawędzią prostą Board. Klips XL² jest wykonany ze stali nierdzewnej, aby umożliwić stosowanie profili rusztu w pomieszczeniach, w których występuje pole magnetyczne. 

NOWY SYSTEM RUSZTU ARMSTRONG CLEAN ROOM 24

3) Łatwiejszy montaż, stabilność oraz odporność na skręcenie została osiągnięta poprzez zastosowanie w profilach podwójnego ściegu, charakterystycznego dla profili rusztu Armstrong. Docinanie profili nowej wersji produktu jest łatwiejsze, ponieważ nie występuje w nich materiał wypełniający główkę.

 

Zarówno profile główne jak i profile poprzeczne mają wysokość 50mm oraz wyposażone są w uszczelkę z tworzywa sztucznego zapewniającą większą szczelność sufitu. Wklejona fabrycznie uszczelka jest rozwiązaniem korzystnym ekonomicznie, ponieważ zmniejsza czas montażu potrzebny na uszczelnianie tradycyjnych profili za pomocą masy uszczelniającej czy taśmy dwustronnej. Szczelność systemu została zbadana w laboratorium zarówno dla warunków podciśnienia jak i nadciśnienia występujących w pomieszczeniu, w dwóch opcjach: z zastosowaniem bądź bez klipsów dociskających płyty.

Lepsza jest również reakcja na ogień nowej wersji rusztu: Euroklasa A2-s1,d0 (niepalny). Wraz z klasą warunków środowiskowych B (trwałość) reakcja na ogień jest przez nas deklarowanym parametrem na związanej z produktem deklaracji właściwości użytkowych: DoP nr ARM 3.10.1. Nośność rusztu, jego dopuszczalne obciążenia, zależne są od układu profili, rozmieszczenia zawiesi i z tego powodu znajdują się na karcie technicznej rusztu CLEAN ROOM 24. 

Wyniki testów obciążeń rusztu CLEAN ROOM 24 XL² potwierdzają wyższe o ok. 15% dopuszczalne wartości obciążenia równomiernie rozłożonego w porównaniu z poprzednią wersją produktu - 13kg/m² dla standardowego układu drabinowego rusztu z zawiesiami rozmieszczonymi na profilach głównych co 1200mm. Wartości w poniższej tabeli zostały określone w odniesieniu do najbardziej wymagającej klasy ugięcia: Klasy 1 zdefiniowanej w normie PN-EN 13964:2014.

Armstrong Building Products BV sp. z o.o. Oddział w Polsce ul. Domaniewska 37, 02-672 Warszawa, Polska