Artykuł: Jak wykonać podłogę Fermacell Knauf - suchy jastrych?

JAK WYKONAĆ PODŁOGĘ Z SUCHEGO JASTRYCHU? Suche podkłady podłogowe Firmy Fermacell Rigips, Knauf są stosowane w nowych i remontowanych budynkach. Knauf Dual Floor ze względu na swój niewielki ciężar często montuje się na drewnianych stropach belkowych. Nowym rodzajem suchego jastrychu jest jastrych cementowy. Podłogi tego typu mają grubość 2,5 cm. Z drugiej strony średni rozmiar deski to około 500x1250mm. Jastrychy cementowe są wykonane z lekkich płyt betonowych, które są ze sobą klejone i skręcane. Jest dużo swobody, jeśli chodzi o miejsce montażu płyty cementowej. Wylewka cementowa dobrze sprawdza się nie tylko w ogrzewaniu podłogowym, ale także w pomieszczeniach takich jak łazienki czy pralnie.


Napisz do nas

Formularz kontaktowy

ZALETY systemu Knauf Dual Floor

  • szybki i wygodny montaż -  umożliwia wykonanie i wymianę podłogi wraz z wykładziną nawet w ciągu jednego dnia
  • niewielki ciężar ok. 23,4 kg/m2 – możliwość stosowania w nowych i remontowanych budynkach, także na drewnianych stropach, które nie mogą być przeciążane
  • może spełniać wymagania akustyczne, ochrony przeciwpożarowej i izolacyjności termicznejPokazujemy technologię wykonania podłogi w systemie Knauf Dual Floor, przy zastosowaniu płyt suchego jastrychu. System ten składa się z dwóch warstw płyt gipsowo-kartonowych, sklejonych ze sobą masą szpachlową Knauf Uniflott Fugenfuller Leicht oraz spiętych zszywkami stalowymi.

JAK TO ZROBIĆ?

Krok 1. Czego potrzebujesz Knauf Dual Flor

Do montażu podłogi Knauf Dual Floor potrzebujemy następujących narzędzi: metrówkę, ołówek, nóż, piłkę do płyt gipsowo-kartonowych, przymiar, zszywacz, ewentualnie łatę do niwelacji podsypki. Płyty Knauf Dual Floor mają wymiar 180 x 60 cm, dzięki temu można je wygodnie transportować nawet w trudno dostępne miejsca, czy też wąskimi klatkami schodowymi. Płyty są na tyle lekkie, że jedna osoba może je sprawnie przenosić.

Krok 2. Montaż dylatacji przyściennej z wełny mineralnej

Krok 2. Montaż dylatacji przyściennej z wełny mineralnej Pierwszym etapem prac jest montaż dylatacji przyściennej z wełny mineralnej. Możemy do tego wykorzystać zszywacz lub klej. UWAGA! Nie należy stosować dylatacji piankowych i styropianowych.

Krok 3. Przygotowanie podłoża pod jastrych podłogowy

Podłoże pod płyty jastrychowe możemy przygotować na różne sposoby. Sposób przygotowania podłoża uzależniony jest od jego aktualnego stanu oraz od poniższych wymogów: czy podłoga musi tłumić odgłos kroków, czy ma spełniać wymagania przeciwpożarowe, czy po prostu ma być równym, lekkim podkładem pod posadzkę. Prezentujemy dwa sposoby przygotowania – na wełnie mineralnej i na podsypce. UWAGA! Płyty suchego jastrychu muszą całą swoją powierzchnią przylegać do podłoża.

Krok 4. Przygotowanie podłoża podsypką Knauf

Większe nierówności podłoża wyrównujemy zazwyczaj za pomocą różnego rodzaju podsypek stosowanych w systemach suchych jastrychów. Podsypką możemy wyrównać nierówności od 2 do 16 cm, w zależności od rodzaju stosowanych podsypek. Do równomiernego rozłożenia podsypki stosujemy specjalne łaty niwelacyjne. Przy grubościach podsypki większych niż 6 cm zalecamy dodatkowo ją zagęścić. Do tego celu można użyć zwykłej pacy murarskiej.

Krok 5. Układanie płyt Knauf Dual Floor na podsypce Knauf

Na tak przygotowanym podłożu możemy rozpocząć układanie płyty Knauf Dual Floor. UWAGA! Ukłanie płyt na podsypce rozpoczynamy od drzwi.

Krok 6. Przygotowanie podłoża na wełnie mineralnej twardej podłogowej np. ISOVER, Knauf, Rockwool

Na równych podłożach możemy ułożyć warstwę płyt z twardej wełny mineralnej lub styropianu. Wełna mineralna doskonale poprawia parametry tłumienia odgłosu kroków. Płyty wełny układamy na mijankę. Przy układaniu należy zminimalizować chodzenie po już ułożonej wełnie.

Krok 7. Układanie płyt Knauf Dual Floor na wełnie mineralnej

W drugim etapie prac układamy płyty. Układanie płyt na wełnie bądź styropianie rozpoczynamy od ściany przeciwległej do otworu drzwiowego.

Krok 8. Układanie pierwszej warstwy płyt jastrychowych knauf

Pierwszą warstwę układamy na całej podłodze, płyta przy płycie, łączenie płyt w układzie krzyżowym. Zwróćmy uwagę, na nadrukowaną linię przerywaną na płycie. Wyznacza ona środek płyty i jest informacją, że tą stroną mamy układać płytę do góry.

Krok 9. Docinanie płyt gipsowo-włóknowych Knauf

W odróżnieniu od płyt gipsowo-włóknowych, docinanie płyt gipsowo-kartonowych możemy wykonywać tradycyjnie nożykiem. Docinanie płyt do narożników wykonujemy specjalną piłką przeznaczoną do cięcia płyt gipsowo-kartonowych.

Krok 10. Przygotowanie zaprawy do klejenia

Przygotowanie zaprawy do klejenia Po ułożeniu całej powierzchni z płyt jastrychowych, przygotowujemy zaprawę Knauf Uniflott Fugenfuller Leicht. Należy pamiętać o mieszaniu odpowiedniej ilości – czas wiązania zaprawy jest krótki i – około 30 minut. Konsystencja zaprawy powinna być stosunkowo rzadka, lecz nie płynna.

Krok 11. Nakładanie zaprawy klejącej

Zaprawę równomiernie nanosimy na ułożone płyty pacą zębatą o wysokości zęba 5 mm.

Krok 12. Układanie drugiej warstwy płyt

Zaprawę nanosimy partiami, po czym układamy równo drugą warstwę płyt Knauf Dual Floor. Druga warstwa płyt powinna być przesunięta w stosunku do pierwszej o połowę swojego rozmiaru, co umożliwi nam później precyzyjne ich zszywanie.

Krok 13. Zszywanie dwóch warstw płyt jastrychowych Knauf

Natychmiast po ułożeniu płyt przystępujemy do zszywania ich zszywkami, płyta do płyty. Pamiętajmy, jaka jest zasada mocowania zszywek: linia wyznaczająca środek płyty, pokazuje nam gdzie przebiega miejsce łączenia dolnej warstwy płyt. Zszywki mocujemy parami: na krawędziach łączenia górnej warstwy płyt oraz korzystając z nadrukowanej na płycie linii przerywanej, na krawędziach dolnej warstwy płyt. Na 1 m2 używamy około 20 zszywek.

Krok 14. Szpachlowanie połączeń jastrych

Po zakończeniu układania i zszywania płyt czekamy ok. 24 godziny na pełne związanie zaprawy klejowej, po czym szpachlujemy połączenia. Gdy szpachla wyschnie, usuwamy jej naddatki. Na tak przygotowaną powierzchnię możemy układać panele, parkiet pływający, wykładzinę dywanową, czy płytki ceramiczne. Pozostaje nam położyć podkład, rozłożyć panele, dociąć dylatację, przymocować listwy przypodłogowe i cieszyć się z cichego, doskonale odizolowanego akustycznie oraz termicznie poddasza.


Wyślij zapytanie cenowe.

Formularz kontaktowy

Deska jastrychowa - płyty jastrychowe jest alternatywą dla jastrychu mokrego. Ten rodzaj podkładu ma wiele zalet, w tym doskonałą akustykę i izolację. Warto zagłębić się w to, czym jest suchy jastrych, do czego służy i jakie są koszty związane z jego zakupem.

Wylewka jest po prostu wylewką podłogową utworzoną tuż przed położeniem podłogi. Obecnie dzieli się na jastrych płynny i jastrych suchy. Ten ostatni typ jest reprezentowany przez specjalną płytę suchego jastrychu, którą najczęściej jest płyta gipsowo-włóknowa. Mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z materiałami izolacyjnymi.

Ten rodzaj jastrychu jest szeroko stosowany. W większości przypadków płyta suchego jastrychu Fermacell będzie układana z nową strukturą. Nie ma jednak przeciwwskazań do wyboru podłogi jastrychowej nawet w starszych budynkach, które obsługują wylewki betonowe. Ułożenie jastrychu ma sens zwłaszcza w miejscach, w których nie chcesz przeciążać lub chcesz, aby sufit był jeszcze bardziej dźwiękoszczelny. Warto w tym miejscu wyjaśnić zalety płyt jastrychowych. Jak wspomniano wcześniej umożliwia wygłuszenie mieszkania. Płyta suchego jastrychu Fermacell Powepanel całkowicie tłumi hałas dochodzący z zewnątrz budynku oraz hałas uderzeniowy generowany wewnątrz domu.

Kolejną zaletą jest niewielka waga. Dlatego posadzki jastrychowe z powodzeniem można kłaść zarówno w starych budynkach, jak i domach budowanych z prefabrykatów. Odporność ogniowa suchych jastrychów jest niezapomniana. To bardzo ważny aspekt zwiększenia bezpieczeństwa budynku. Wylewka jest bardzo łatwa w montażu. Ponadto, ponieważ nie jest wymagany okres wiązania, następną warstwę można nakładać natychmiast po ułożeniu jastrychu.

Układanie jastrychu nie jest skomplikowane. Płyta gipsowo-włóknowa może istnieć bez izolacji lub z warstwą izolacji. W większości przypadków warstwa ta wykonana jest z polistyrenu lub płyty pilśniowej. To dzięki nim wylewka zyskuje izolację i dodatkowo chroni ją przed hałasem. Większość z nich wyróżnia się wymiarami 500x1500mm. Jednak grubość wynosi około 2 do 3,5 cm.

Nie ma problemu z planowaniem układania wylewek pod ogrzewanie podłogowe. Należy jednak pamiętać, że posadzki anhydrytowe charakteryzują się wysoką przewodnością cieplną. Jeśli układasz jastrych pod ogrzewanie podłogowe, pamiętaj o dwóch warstwach. Pierwsza musi być umieszczona pod ogrzewaniem podłogowym, a druga obejmuje wszystkie rury. W takim przypadku grubość jastrychu powinna wynosić około 2,3-5 cm. Instalując elektryczne ogrzewanie podłogowe, używaj różnych parametrów.

Oprócz płyt gipsowo-włóknowych producenci oferują suchy jastrych w postaci płyty gipsowej. Grubość tego typu deski jastrychowej wynosi około 12,5mm. Jednak maksymalny rozmiar jednej deski to 900x2000mm. Płyta jastrychowa wykonana jest z bloku gipsowego i pokryta jest obustronnie warstwą kartonu. Tak jak poprzednio, wylewkę do jastrychu można z powodzeniem stosować do ogrzewania podłogowego. Nie zalecamy jednak układania tego typu jastrychu w wilgotnym pomieszczeniu.

Ostatnim rodzajem suchego jastrychu jest jastrych cementowy. Podłogi tego typu mają grubość 2,5 cm. Z drugiej strony średni rozmiar deski to około 500x1250mm. Jastrychy cementowe są wykonane z lekkich płyt betonowych, które są ze sobą cementowane. Jest dużo swobody, jeśli chodzi o miejsce montażu płyty cementowej. Wylewka cementowa dobrze sprawdza się nie tylko w ogrzewaniu podłogowym, ale także w pomieszczeniach takich jak łazienki czy pralnie.


zapytaj o cenę 

Formularz kontaktowy